Mi a Linux?
A Linux egy Unix-szerű operációs rendszer-mag (kernel), amit Linus Torvalds finn (akkor még) egyetemista kezdett fejleszteni az 1990-es évek elején. A fejlesztésbe közben bekapcsolódók száma azóta több ezerre tehető. A Linux GPL licenszezésű.

Mi a Linux disztribúció?
A disztribúció a kernelen kívűl magában foglal valamilyen telepítőprogramot, különféle alkalmazásokat, rendszer- és segédprogramokat valamint a telepítőprogram fileformátumát (csomagkezelés). A disztribúció tartalmazhat nem GPL licenszezésű (például fizetős) programokat is.
A disztribúciók tipikusan CD-ROM-okon beszerezhetők, de Internetről is letölthetők.

Mi a GPL?
A GPL a GNU's General Public Lincense rövidítése. A hatálya alá tartozó programokat szabad szoftvernek nevezik. A lincensz megengedi hogy a programot - licenszdíj fizetése nélkül - bárki bármilyen magán vagy üzleti célra felhasználja, továbbadja és működését tanulmányozza. További részletek itt.

Mi a Unix?
A Unix egy "ősrégi", többfelhasználós, multiprogramozású operációs rendszer, azaz egyszerre többen is használhatják és egyazon felhasználó több programot is futtathat egyidőben.
A felhasználók között kitüntetett szerepe van a rendszeradminisztrátornak (root). További felhasználók hozzáadására, továbbá programok telepítésére vagy törlésére csak ő jogosult.
A "közönséges" felhasználó futtathatja a feltelepített programok közül azokat, amelyek esetén ezt a rendszeradminisztrátor számára engedélyezte, továbbá a számára kijelölt könyvtárban file-okat hozhat létre.
A számítógép használatbavételéhez a felhasználóknak névvel és jelszóval azonosítani kell magukat (bejelentkezés).

Linux és hardware
A Linux a legkülönfélébb számítógépeken, többek között a szokványos PC-ken is elmegy. A telepítéshez 2-3 GB szabad lemezterületre van szükség.
A legtöbb tartozék Linux alatt használható. Problémát szoktak okozni egyes egzotikus CD olvasók, ISA PnP eszközök, a Winmodemek és egyes újabb tartozékok, amiknek a leírása nem ismert.

Hogyan kell Linuxot telepíteni?
Telepítéshez Linuxos CD-ről kell elindítani a számítógépet, ekkor létrejön egy memórialemezen futó Linux rendszer és elindul a telepítőprogram. Ez utóbbi lépésről-lépésre végigvezeti a felhasználót a tennivalókon, automatikusan felismeri a hardware elemeit, és könnyen, gyorsan működő rendszerhez jutunk (állítják a promociós hirdetések). A finombeállításokat azonban csak kézi úton lehet megtenni (állítják tapasztaltabb felhasználók).

Linux és grafika
A Unix rendszerek klasszikus felhasználói felülete a parancssor, de grafikus felület is rendelkezésre áll.
A 2D-s grafikus alaprendszert X Window System-nek (röviden X11R6 vagy X11, egészen röviden csak X) hívják, a PC-kre kifejlesztett változat neve XFree86. Más rendszerekhez hasonlóan itt is alapjában egérrel, valamint átméretezhető, egymást átfedő ablakokkal dolgozhatunk. Az ablakok megjelenése attól függ, milyen ablakkezelő programot (window manager) használunk.
3D grafika használatához a Mesa nevű programcsomagot lehet használni. Egyes grafikus kártyákhoz a gyártó 3D Linuxos eszközvezérlőt is közzétesz (például az nVidia termékei ilyenek), amivel jobb és gyorsabb grafika valósítható meg.

Linux és hang
A legtöbb hangkártyához a disztribúciókban található Linuxos eszközvezérlő, amivel a kártya megszólaltatható.
Így használható minden olyan alkalmazás, ami hangot ad, továbbá a legkülönfélébb hangformátumokhoz (a Commodore 64 .SID-től egészen az MP3 tömörítésű zenékig) rendelkezésre állnak lejátszóprogramok.

Linuxos alkalmazások
Bármely Linux disztribúció alkalmazások százait (sőt ezreit) kínálja, különféle kategóriákban, úgymint szerverek, tudományos alkalmazások, rendszerbeállítás és -felügyelet, programfejlesztés stb.
A klasszikus otthoni felhasználók számára is számos alkalmazás létezik a szövegszerkesztés, grafikai, irodai programok, multimédia és más témákban.

Linux és Internet
A Unix rendszerek, így a Linux is alapjában hálózati operációs rendszerek, az Internet eléréséhez szükséges TCP/IP  protokollt alapból ismerik.
Linux alatt az összes ismert Internet-elérési módszer (közvetlen kapcsolat, PPP, ISDN, ADSL) használható.
A disztribúciókban pedig többféle webböngésző, levelezőprogram, hírolvasó és csevegő alkalmazás áll rendelkezésre.

Linux és játék
A Linux disztribúciók tipikusan a klasszikus játékok variációit tartalmazzák. Többféle változatban létezik Linuxos falbontó, Boulder Dash, Lode Runner és Sokoban, mindegyikhez több tucat (olykor több száz) pálya jár, többnyire pályaszerkesztőt is mellékelnek. Van ezenkívül sakk és más táblás játékok, puzzle-ok, kártyajátékokkal és Tetris-szerűségekkel pedig egyenesen Dunát lehet rekeszteni.
A kereskedelmi forgalomban kapható játékok között egyelőre viszonylag kevés a Linux alá írt, de ez remélhetőleg változni fog. A Quake és társai mindenesetre már elérhetők.
Ha valaki további játékokat szeretne játszani, használhatja a Linux alatt futó nagyszámú emulátorprogram valamelyikét. Létezik Commodore, Amiga, Spectrum, MacIntosh, DOS, Windows, MAME, Gameboy, Super Nintendo és Sega emulátor (de lehet, hogy még továbbiak is).


Utolsó módosítás: 2002. május 26.
BACKVissza Szegedi Gábor oldalára