Szerzôi jogok az Internet-en

(gyakori kérdések és válaszok az Internet-en található anyagok felhasználását, másolását, továbbadását, módosítását, egyszóval szerzôi jogait illetôen)

Kapcsolódó információk:
GURU FAQ
Utolsó módosítás: 2003. augusztus 24.
Jelen dokumentum mindenkori legfrissebb változatának helye: http://gszegedi.atw.hu/inetcprght.html
Összeállította: Szegedi Gábor (gszegedi at freemail.hu)
Copyright © Szegedi Gábor, 1996-2003.
Jelen dokumentum a számítástechnikai kultúra terjesztését szolgálja, ezért szabadon terjeszthetô, ha a terjesztés ingyenesen, változatlan formában, a forrás megjelölésével történik. A szerzô az itt leírt anyagot a legnagyobb gondossággal állította ösze, de a dokumentum használatával összefüggésben esetlegesen keletkezett közvetlen vagy közvetett károkért semmiféle felelôsséget nem vállal.
A dokumentumban található hivatkozások az Internet-tel együtt változhatnak!

Kérdések listája:
1. Szerzôi jogi védelem alá tartoznak-e az Internet-en található állományok?
2. Milyen módon használhatók az Internet-en található anyagok?
3. Mi a GNU General Public Licence (GPL) lényege?
4. Hogyan használandók a public domain programok?
5. A freeware programok valóban ingyenesek?
6. Milyen feltételekkel használhatók a shareware programok?

1. Szerzôi jogi védelem alá tartoznak-e az Internet-en található állományok?
Igen. A legtöbb ország törvényei szerint bármely szellemi termék - ideértve az Internet-en keresztül elérhetô állományokat is - szerzôi jogi védelmet élvez, függetlenül attól, hogy ezt az illetô termék szerzôje, vagy a szerzôi jog tulajdonosa külön említi vagy sem.
A probléma Internet-es vonatkozásainak sajátosságairól angolul itt, magyarul pedig itt olvashatunk részletesen.
A teljesség kedvéért még érdemes megemlíteni, hogy a kifejezetten Internet-re érvényes jogszabályok most vannak kialakulóban.

2. Milyen módon használhatók az Internet-en található anyagok?
Az Internet-en található anyagok a lelôhelyen vagy magában az állományban található feltételek mellett használhatók.
Ha ilyen feltételek nincsenek külön elôírva, akkor:
NEM TILOS TILOS
Gopher menüket, World Wide Web oldalakat, valamint a hozzájuk kapcsolódó álló- vagy mozgóképeket megtekinteni; hangot vagy zenét meghallgatni Idegen World Wide Web oldalakat, képeket és hasonlókat tartósan lemezen vagy más adathordozón tárolni, vagy kinyomtatni
A fentieket saját gopher menübe, World Wide Web oldalba belinkelni A fentieket sajátként feltüntetni vagy továbbadni
Anonymous ftp archivumokból állományokat letölteni
A letöltött állományokat megtekinteni, programokat futtatni, állományokat változatlan formában, ingyen továbbadni Az állományokat módosítani, programokat visszafejteni, mûködésüket elemezni

3. Mi a GNU General Public Licence (GPL) lényege?
A GNU (Gnu's Not Unix) lényegében egy mozgalom ingyenes UNIX változatok és tartozékaik fejlesztésére, terjesztésére. A project keretében készült anyagokra a GNU General Public Licence vonatkozik. Ez többek közt az alábbiakat jelenti:
- az anyagok továbbadhatók, akár pénzért is, de ezzel az ingyenes terjesztést nem lehet korlátozni, azaz a pénzért beszerzett GNU anyagok akár ingyen is továbbadhatók;
- a programmal együtt annak forráskódját is tovább kell adni;
- a programok módosíthatók, de a módosított változatnak (beleértve a forráskódját is) is szabadon terjeszthetônek kell lennie.

4. Hogyan használandók a public domain programok?
A public domain olyan szabadon terjeszthetõ szellemi terméket jelöl, ahol mind a program, mind a forráskód bármilyen célra korlátozás nélkül használható. Lehetséges tehát, hogy a public domain forráskód felhasználásával valaki egy saját programot alkot, de annak forráskódját már nem teszi közzé.
5. A freeware programok valóban ingyenesek?
Igen. Ezek eredeti formájukban (a szokásos angol kifejezéssel "as is") szabadon terjeszthetôk, továbbadhatók, használhatók, feltéve, hogy ez valóban ingyenesen történik, azaz a program továbbadásáért, használatáért tilos pénzt kérni, adni, felajánlani, elfogadni.
Esetenként az ingyenesség csak meghatározott feltételek mellett érvényes (tipikusan csak a haszonszerzéssel össze nem függõ személyes célú felhasználás megengedett).

6. Milyen feltételekkel használhatók a shareware programok?
A shareware lényege a kereskedelmi programtermékektôl eltérô értékesítési mód: a programot - eredeti formájában - szabadon lehet terjeszteni, továbbadni, kipróbálni, tesztelni. A programért ellenérteket - a szokásos kifejezéssel élve: regisztrációs díjat - annak kell fizetnie, aki azt tartósan használni kívánja.
Hogy meddig beszélünk kipróbálásról, és mikortól tartós használatról, azt gyártója válogatja. Van, aki adott számú programindítást, van aki konkrét idôtartamot ad meg, ismét más program dokumentációja "ésszerû idôrôl" ír.
A regisztrációs díj mértéke változó, azt a szerzô vagy a szerzôi jog tulajdonosa határozza meg, és fizetni is neki, esetleg hazai képviselôjének kell. Az ezután kapott, saját nevünkre regisztrált példányt viszont nem szabad továbbadni.
A fentiek szerint a regisztráció a jogszabályokon túl nem kis részben a felhasználó becsületességén múlik, ezért a szerzôk különféle trükkökkel igyekeznek ezt elôsegíteni. Szokásos dolog, hogy a program kiírja, hogy ô shareware, ne felejtsük el regisztráltatni; vagy egyes funkciók csak a regisztrált változatban mûködnek; vagy regisztráció esetén valamilyen plusz szolgáltatást kapunk, stb.

VÉGE